Drzwi Otwarte Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej

 

2023

21 kwietnia 2023 odbyły się Drzwi Otwarte Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej. Na program złożyły się:

  • Sesja Q&A, czyli etnologia i antropologia kulturowa w pytaniach i odpowiedziach
  • Prezentacja tematów prac dyplomowych, czyli co czeka Was na końcu studenckiej drogi
  • Terenowe badania etnograficzne, czyli o esencji etnologii i antropologii kulturowej
  • Jak antropologia łączy się z muzyką, czyli występ zespołu Bardziej

Relacja foto: https://bit.ly/40WZG7S

Relacja wideo: https://www.instagram.com/p/Crfo0OsNV4a/

https://www.instagram.com/p/CrlSa6dNECs/

 

 

2022

Drzwi Otwarte odbyły się 8 kwietnia 2022 roku w sali 208 w budynku przy ul. Szewskiej 36.

Na program złożyły się:

  • Powitanie (Kierownik KEiAK)
  • Prezentacja „Czym są etnologia i antropologia kulturowa w perspektywie studentek i studentów” (Studenckie Koło Naukowe Etnologów)
  • Prezentacja wybranych zainteresowań badawczych pracowników i pracowniczek KEiAK
  • Prezentacja „Jak można rozwijać swoje pasje z antropologią?” (SKNE)
  • Wernisaż wystawy fotograficznej „Głos ulicy” Daniela Brusiło i Marty Chojęty
  • Koncert zespołu Wolne Huśtawki

 

O wystawie:
„Jambo przyjacielu! Jak było na safari?” Słyszałem to pytanie niezliczoną ilość razy. Lazur oceanu, kokosowe palmy, przejażdżka terenowym Land Roverem i bliskie spotkania z fauną i florą znaną z dokumentów czytanych przez Krystynę Czubównę – tego szukają turyści w Kenii. Ludzie są tam tylko dodatkiem.  Lecz nie dla nas. My ruszyliśmy, by stanąć oko w oko z człowiekiem.
Antropolog nigdy nie płynie z prądem. Naszym zadaniem jest demaskowanie tego, co z pozoru ukryte. Wbrew powszechnym trendom, udaliśmy się do największych miast kraju. To one są nośnikiem rzeczywistości, tak dalekiej od wyobrażeń serwowanych nam przez programy przyrodnicze i foldery reklamowe z biur podróży. To wielkomiejska ulica, zgrzana równikowym słońcem, spowita w obłokach kurzu, jest miejscem, w którym skrzy się życie.
Fotografia uliczna to czysta antropologia. Portret społeczeństwa, w którym głównym bohaterem jest człowiek w jego naturalnym środowisku. Zarówno antropolog i antropolożka, jak i fotograf uliczny, nigdy nie tworzy, podróżując klimatyzowanym busem. Naszym naturalnym środowiskiem jest rzeczywistość, którą dokumentujemy. Tym właśnie jest niniejsza wystawa – głosem ulicy, która mówi, jak jest.

Czym są etnologia i antropologia kulturowa w perspektywie studentek i studentów:
Prezentacja studentek i studentów Etnologii i Antropologii kulturowej pokazująca " w pigułce" jak wygląda dla nich studiowanie tej dziedziny badawczej na UWr, dlaczego warto wybrać akurat ten kierunek i jakie tematy poruszamy w ramach realizowanych przedmiotów.

Wolne Huśtawki
Grzegorz Dąbrowski (gitara i śpiew) - muzyk, etnolog, poeta, autor książek i piosenek. Współtwórca zespołu Bardziej. Koncertuje tez jako instrumentalista grający na lutni renesansowej.
Marcello Frąckowiak (wiolonczela i śpiew) – multiinstrumentalista, poeta i przede wszystkim bardzo wrażliwy muzyk potrafiący podążać za muzyką, która rodzi się tu i teraz.
Bartłomiej Hudziec (perkusjonalia i śpiew) – mistrz rytmów wszelakich, aktor, Latynos w polskiej skórze, czarodziej zaklinający za pomocą instrumentów perkusyjnych rzeczywistość w tę dobrą stronę.
Ciekawostką jest to, że dwóch członków zespołu reprezentuje Katedrę Etnologii i Antropologii Kulturowej UWr. Grzegorz Dąbrowski jest wykładowcą, natomiast Marcel Frąckowiak studentem, co nie tylko wskazuje na różne płaszczyzny dialogu, ale jest też w jakimś stopniu realizacją założeń antropologii muzycznej w praktyce, bowiem zespół, prócz własnego repertuaru, chętnie sięga po melodie tradycyjne bądź gra z innymi muzykami, którzy są reprezentantami nie tylko polskiej kultury muzycznej.

 

Fotorelacja dostępna jest na Facebooku.

Prezentacja SKNE.

Relacja wideo.